Hoppa till sidans innehåll

Jag tar pulsen på din verksamhet

Blogginlägg

Publicerat:

Christer är konsult inom förändringsledning, projektledning, van utbildare inom ledarskap, kommunikation/gruppdynamik och erfaren facilitator. Här får han fem snabba frågor.

Christer Karlsson är projektledare och utbildare ansluten till Kvadrat Malmö.

Hej Christer, vilken typ av uppdrag brukar du jobba med?
– Jag utvecklar människor och organisationer att gå från nuläge till nyläge. 

Vad är viktigt för att lyckas inom ditt område?
– Omvärldsbevakning är viktigt och i vår föränderliga omvärld gäller det att ligga i framkant inom de områden du verkar.

Vad tillför du för nytta/effekt hos kunden?
– Min senaste uppdragsgivare förbättrade märkbart effektiviteten och produktiviteten i sin ledningsgrupp genom att använda beprövade verktyg.

Du håller också kurser, eller hur?
– Ja, i samarbete med en kvadratkollega har jag utvecklat en mycket uppskattad kurs i självledarskap.

Vad är det bästa med Kvadrat?
– Det bästa med Kvadrat är gemenskapen, kompetenta kollegor och den utvecklande miljön.

Tack, Christer! 


Är du nyfiken på vad Kvadrat kan göra för dig? Läs mer här.

 

Projektledare

Omvärldsbevakad pedagog med lång erfarenhet från idrottsrörelsen och skolans värld. En god ledare som är bra på att få ut budskap och få engagemang tillbaka. Van neutral processledare som är bra på att ge hjälp till självhjälp.

Kort om Kvadrat

Spetskonsulter inom systemutveckling, digitalisering, informationshantering, ledning, organisations- och verksamhetsutveckling.