Ny i Kvadrat − Kalle Dettner
Vilka blir egenföretagare i Kvadrat, där du är egen men inte ensam? Kalle har nyligen anslutit sig till Kvadrat och berättar hur han tänkte.
Hej Kalle, beskriv ditt drömuppdrag!
− Jag brinner lite för "användarnära" system och funktioner och jag gillar att brottas med frågorna "hur och varför" i det avseendet. Jag gillar också att hjälpa till att paketera teknik i mer lättbegripliga funktioner som verksamheterna har riktig nytta av.
Berätta något du är bra på som inte fångas i din konsultprofil!
− Jag är utbildad elektriker och snickare i botten. Så jag kan även hjälpa till att renovera kontoret vid behov.
När började du på Kvadrat och vad var det som fick dig att välja Kvadrat?
− Efter nästan 20 år som anställd på IBM så kändes det rätt så naturligt att steget mot att bli sin egen chef. Jag hade inledningsvis några uppdrag som jag skaffat själv men som alla avslutades i förtid på grund av Covid 19-pandemin som har härjat i världen. Som en helt nybakad konsult och utan ett etablerat nätverk kring just rollen som konsult, så kände jag mig rätt så ensam och vilsen där ute. Så när läget dök upp nu under hösten var det inget svårt beslut för mig att hoppa på och börja jobba ihop med Kvadrat, där jag dessutom kan fortsätta att vara min egen men med den fulla styrkan och stödet av en stor och engagerad organisation. En svårslagen kombination.
Tack Kalle!
Är du också nyfiken på Kvadrat? Läs mer här.